622 перегляд(ів)

Урок14. Повторення вивченого про речення. Поділ тексту на речення.Доповнення незавершених речень

Мета: повторити і закріпити знання учнів про речення; формувати вмінняділити текст на речення, завершувати речення; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати любов до природи.

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Лунає дзвіночок. До праці мерщій!

Ти всі перешкоди здолати зумій!

Працюй наполегливо, швидко, старанно,

Щоб кожну хвилину не втратити марно!

 

  1. Аналіз перевірної роботи

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні ми вирушаємо у подорож країною Граматика. А осьдо якого саме міста цієї країни ми помандруємо, нам допоможез’ясувати каліграфічна хвилинка.

 

Каліграфічна хвилинка

— З поданих букв утворіть слова та запишіть їх.

сніРя, северень, чкарі, тліпере, нійсіон, няравбн, сукраня.

(Рясні, вересень, річка, переліт, осінній, вбрання, красуня.)

— Якою темою об’єднані дані слова? (Осінь)

— У першому слові підкресліть першу букву, у другому —другу…

— Складіть із підкреслених букв слово.

— Це і буде назвою того міста, куди ми сьогодні вирушимо.

— Яку назву має місто? (Речення)

— Запишіть це слово.

— Містом Речення ми мандрували у 2-му класі, тому дещо пронього нам уже відомо.

Сьогодні на уроці ми пригадаємо, як встановити межі речення,що виражає речення, зі скількох слів воно може складатися.

— Для чого нам потрібні ці знання? (Без цих знань ми не можемооволодіти рідною мовою, не зможемо вільно спілкуватися однез одним.)

 

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

 

  1. Поділ тексту на речення та їх інтонування

— Прочитайте, розбиваючи текст на речення. Знижуйте голосі робіть паузи в кінці кожного речення.

Стоїть золота осінь земля ще п’єросу дерева ловлять промені сонця однак незабаром вітри та холод почнуть бродити у лісі листяз дерев опаде заіскриться іній на гілочках хуртовина замете стежини повалить густий лапатий сніг.

— Про яку пору року йдеться?

— Скільки речень у тексті?

— Про що йдеться в першому реченні? у другому? І т. ін.

— Отже, у кожному реченні виражена певна думка.

— Спишіть текст, ставлячи після кожного речення розділовізнаки.

 

  1. Гра «Упіймай речення»

— Серед поданих записів знайдіть і прочитайте речення. Поясніть свій вибір.

Настала золота осінь

У повітрі летить

Вирушають птахи у далеку

Все нижче ходить над землею сонце.

Яка це чудова пора

Висновок. Головна ознака речення — виражати завершенудумку.

— Які рядки не є реченнями? Доведіть свої міркування. (Бракуєслів для повного вираження думки.)

— Доповніть незавершені речення словами так, щоб вони виражали закінчену думку.

— Прочитайте ще раз усі речення.

— Чи виражає кожне речення певну думку?

— Чи зв’язані ці речення між собою за змістом?

Висновок. Речення зв’язані між собою за змістом.

— Спишіть текст і поставте в кінці розділові знаки. Доберіть донього заголовок.

 

Фізкультхвилинка

 

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій уклоніться

За щасливий день вчорашній.

Всі до сонця потягніться,

Вліво, вправо нахиліться,

Веретенцем покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

 

  1. Узагальнення й систематизація знань
  2. Поетична хвилинка

Світає…

Край неба палає.

Соловейко в темнім гаї

Сонце зустрічає.

Т. Шевченко

— Скільки речень у цьому тексті?

— Зі скількох слів складається перше речення? друге? третє?

— Отже, речення може складатися і з одного слова.

 

  1. Гра «Збери речення»

Настирлива, все, праця, переборе.

Руку, добра, зупиняє, порада.

В, залізо, гартується, огні.

Майстра, діло, боїться.

— Доведіть, що складені вами групи слів є реченнями.

— Чи можна назвати ці речення текстом? Чому?

— Запишіть прислів’я, яке вам найбільше сподобалося.

— Поясніть, як ви його розумієте.

 

  1. Письмо з пам’яті

Тихо осінь ходить гаєм.

Ліс довкола аж горить.

Ясен листя осипає.

Дуб нахмурений стоїть.

Н. Приходько

— Скільки речень записали?

— З якої букви пишемо перше слово в реченні?

— Про що йдеться в кожному реченні?

— Чому про осінь говорять як про живу істоту?

 

  1. Складання речень про осінь за малюнком на дошці

— Складіть 1–2 речення про те, якою ви бачите осінь на малюнку.

 

  1. Підсумок уроку

— Які ознаки має речення?

— Як правильно оформити речення за допомогою інтонації і написьмі?

— Зі скількох слів може складатися речення?

— З якої букви починаємо писати перше слово в реченні?

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *