467 перегляд(ів)

Урок15. Види речень за метою висловлюваннята інтонацією. Розділові знаки в кінці речень

Мета: розширити знання учнів про види речень за метою висловлюваннята інтонацією; навчати правильно ставити розділові знаки в кінці речення; формувати навички правильного інтонування речень; розвивати вміння аналізувати, зіставляти; виховувати любов до мови

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Всі сідайте тихо, діти,

Домовляймось не шуміти,

На уроці не дрімати,

А старанно працювати.

 

  1. Актуалізація опорних знань
  2. Самостійна робота

— Позначте кінець і початок речень. Запишіть речення.

Ось і пізня осінь дні стали короткі холодний осінній вітер несе подорогах жовте листя опустіли гнізда птахів поховались комахи небовкрите хмарами часто йдуть дощі з городів давно зібрали капусту,картоплю, помідори незабаром настане зима випаде сніг ударятьморози замерзнуть річки.

 

  1. Робота над загадками
  • Летить орлиця по синьому небу, крила розкрила — сонце закрила. (Хмара)
  • Невидимка ходить в гаї, всі дерева роздягає. (Осінь)
  • Крил не має, скрізь літає та ще й куряву здіймає. (Вітер)

 

— Складіть і запишіть речення з відгадкою:

1-й ряд — з першою відгадкою;

2-й ряд — з другою відгадкою;

3-й ряд — з третьою відгадкою.

 

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні ми пригадаємо, які бувають речення за метою висловлювання. Будемо навчатися правильно писати їх та вимовлятиіз правильною інтонацією.

 

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

 

  1. Робота над мовним матеріалом

— Прочитайте виразно речення.

Мову треба берегти і шанувати.

Чи бережеш ти рідну мову?

Бережи і шануй рідну мову.

— Яка мета першого речення. (У реченні повідомлено про мову.)

— З якою інтонацією ви його читали? (Спокійно, в кінці реченняголос знижується.)

— Яке це речення за метою висловлювання? (Розповідне)

— Яка мета другого речення? (Воно містить запитання.)

— Як правильно треба читати таке речення? (Голос треба підвищити на тому слові, на яке треба відповісти.)

— Яке це речення за метою висловлювання? (Питальне)

— Що виражає третє речення? (Спонукання до дії)

— Як читаємо таке речення? (З підвищеною силою голосу.)

— Яке це речення за метою висловлювання? (Спонукальне)

 

  1. Робота за таблицею (на дошці)

 

Типи реченьза метоювисловлювання

 

Розповідне

у реченніпро когосьабо про щосьрозповідають

  Питальне

у реченні прокогось або про щосьзапитують

  Спонукальне

у реченні когосьспонукають до певноїдії

 

у кінці реченняставлять крапку   у кінці реченняставлять знакпитання   у кінці реченняставлять крапку абознак оклику

 

  1. Пояснення вчителя. Ознайомлення з окличними реченнями

— Речення можуть виражати почуття того, хто говорить абопише. Вимовляють їх при цьому з особливою окличною інтонацією.

Прекрасна моя українська земля!

— Окличними можуть бути розповідні, питальні, спонукальніречення. У кінці таких речень ставлять знак оклику.В окличних реченнях можуть виражатися почуття радості, задоволення, захоплення, співчуття (до когось), смутку, незадоволення,обурення, суму, гніву, сорому, болю, страху, гордості, любові, вдячності, тривоги, ніжності, протесту, поваги і т. ін.

— Прочитайте речення. Вимовте їх з окличною інтонацією.

 

Я слухаю голос природи.                                          (Я слухаю голос природи!)

Хіба можна не чути голосуприроди?                        (Хіба можна не чути

 голосуприроди?!)

Слухай голос природи.                                                       (Слухай голос природи!)

 

Фізкультхвилинка

 

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій уклоніться

За щасливий день вчорашній.

Всі до сонця потягніться,

Вліво, вправо нахиліться,

Веретенцем покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

 

  1. Узагальнення й систематизація знань.

 

  1. Гра «Хто краще?»

— Прочитайте речення з відповідною інтонацією. Поставтеу кінці кожного речення потрібний розділовий знак. Запишіть речення в зошити.

Хто черговий у класі

Діти, не збирайте незнайомих грибів

Соловейко співає веселу пісеньку

 

  1. Творча робота

— Перебудуйте речення з розповідних у спонукальні.

Треба берегти кожну хвилину.

Діти шанують батька і неньку.

Мама попросила Оленку купити хліб.

 

  1. Робота в парах

— Запишіть три питальних речення і дайте відповіді на них.

У якому місяці цвіте верес?           Верес цвіте у вересні.

У … … жовтіє листя?                      … … у жовтні.

У … … … опадає?                                     … … … листопаді.

 

  1. Цікаво знати!

— Розділові знаки в реченні існують в усіх мовах. Так ось, наприклад, в Іспанії знак оклику та знак питання ставлять не лишев кінці відповідних речень, а й на початку. Вчителі вважають, щоце допоможе учням одразу зрозуміти, з якою інтонацією слід читатиречення. Причому на початку речення розділовий знак ставлять догори ногами, а в кінці речення — як зазвичай.

 

  1. Підсумок уроку

— Які бувають речення за метою висловлювання?

— Яке речення називають розповідним? питальним?

— Що виражає спонукальне речення? Наведіть приклади.

— Які речення називаються окличними?

— Який розділовий знак ставлять у кінці окличних речень?

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *