663 перегляд(ів)

Урок16. Урок розвитку зв’язного мовлення. Складання розповіді за планомі опорними словами

Мета: повторити й закріпити знання учнів про текст; навчати учнів складати текст за планом і опорними словами; розвивати зв’язне мовлення;збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи.

Хід уроку

 Організаційний момент

Діти, в нас — незвичайний урок,

До нас завітає красуня одна,

Я знаю, що люба всім дітям вона.

А що за красуня, вам треба вгадати,

Для цього потрібно старання додати!

 

  1. Актуалізація опорних знань.

 

  1. Робота над загадкою

У садах, гаях блукає,

Жовту одіж зодягає,

Золотисту стелить постіль,

Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)

 

  1. Гра «Мікрофон»

— Які осінні місяці ви знаєте?

— Як можна назвати осінь у вересні? (Рання)

— Як можна назвати осінь у жовтні? (Золота)

— Як можна назвати осінь у листопаді? (Пізня)

— Який колір осінньої пори найбільше повторюється?

 

  1. Прослуховування аудіозапису пєси з циклу «Пори року»П. І. Чайковського

— Які картини викликала в вашій уяві ця музика?

— Які почуття викликала у вас почута мелодія?

 

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ми помандруємо осінніми стежками. Будемо спостерігати за змінами, які відбуваються в природі. Складеморозповідь про те, що ми бачили під час подорожі. А щоб вам булолегше складати текст про осінь, ви зможете користуватися планомі опорними словами.

 

  1. Робота з мовним матеріалом

 

  1. Робота за картинно-графічним планом

сонце                   небо                     дерева

птахи                   тварини               люди

 

— Дайте відповіді на запитання.

— Яка пора року завітала до нас у гості?

— Що ви можете сказати про сонце восени? (Гріє _______слабо. Сонячних днів стає менше.)

— Яке небо восени? (Похмуре, важке, вкрите дощовими хмарами.)

— Що відбувається з деревами восени? (Дерева стоять у багряному і золотому вбранні. Листя жовтіє, опадає.)

— Як називається явище природи, коли опадає листя? (Листопад)

— Як поводяться птахи? (Затихають. Відлітають у теплікраї.)

— Що роблять тварини восени? (Готуються до зими. Ведмеді,їжаки вкладаються спати на всю зиму. Зайці змінюють хутро.Білки роблять запаси на зиму.)

— Осінь пройшлася полями, городами і садами. Скрізь людизбирають урожай. Навіщо люди збирають урожай? (Люди роблятьзапаси на зиму.)

— Як працюють люди?

 

  1. Словникова робота

Завітала — прийшла, прилинула.

Осінь — золота, щедра, художниця, чарівниця.

Небо — важке, похмуре, вкрите дощовими хмарами.

Дерева — у багряному і золотому вбранні, різнокольорові, барвисті.

Птахи — затихли, відлітають у теплі краї.

Тварини — готуються, укладаються спати, змінюють хутро.

Праця людей — весела, завзята, копітка.

 

  1. Робота над орфограмами

Щедра, важке, різнокольорові, прилинула, прийшла, вбранні,

готуються, вкладаються.

 

Фізкультхвилинка

 

Кленов і листочки

Осінь, осінь. Лист жовтіє,              (Пальцем показують рух дощика.)

З неба часом дощик сіє.

Червонясте, золотисте

Опадає з клена листя.                     (Руки в сторони, присідають, імітуютьзбирання листочків.)

Діти ті листки збирають,

У книжки їх закладають.

Наче човники, рікою                      (Роблять «ліхтарики».)

їх пускають за водою.

З них плетуть вінкибарвисті,

Червонясті, золотисті.                             (Кружляють.)

 

  1. Колективне складання розповіді (усно)

Виступи 2–3 учнів.

 

  1. Самостійна робота

Запис тексту в зошити.

 

  1. Перевірка робіт. Аналіз мовних помилок

— Що вам сподобалось у текстах однокласників?

— Які поради ви можете дати авторам прослуханих творів?

 

  1. Цікаво знати! Доповідь довідкового бюро

Існує легенда про Осінь. У давні часи люди вважали, що Осінь —старша дочка Сонця.

Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй:

— Забирай усе моє багатство. Я віддаю тобі все моє золото. Будьщедрою, і люди полюблять тебе.

Осінь, як ви бачите, виконує наказ Сонця і щороку дарує намщедрі дарунки полів і садів, чарує нас своїм осіннім золотом.

 

  1. Поетична хвилинка

Висне небо синє,

Синє, та не те,

Світить, та не гріє

Сонце золоте.

Оголилось поле

Од серпа й коси.

Ніде приліпитись

Крапельці роси.

Темная діброва

Стихла і мовчить.

Листя пожовтіле

З дерева летить.

Здалека під небом,

В вирій летючи,

Голосно курличуть

Журавлів ключі.

Я. Щоголів

 

  1. Підсумок уроку

— Про яку пору року ми говорили на уроці?

— Чим приваблює нас осінь?

— Які характерні ознаки осені запам’ятали?

 

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *