741 перегляд(ів)

Урок20. Зв’язок слів у реченні

Мета: розширити знання учнів про головні та другорядні члени речення;розвивати вміння визначати основу речення, встановлювати зв’язкиміж членами речення за допомогою питань; виховувати інтерес довивчення мови.

 Хід уроку

  1. Організаційний момент
  2. Актуалізація опорних знань

 

  1. Робота над загадкою
  • Нумо, трішечки напруги,

Ось вам і подробиці:

Перше тут — предмет,

А друге — що з предметом робиться.

Якби речення словами

Не були заклечані,

Досить легко ми їх з вами

Визначимо в реченні.

Хто вони? (Підмет і присудок)

Д. Білоус

— Дайте визначення головних членів речення.

 

  1. Робота над деформованим текстом

— Утворіть речення з окремих слів. Підкресліть граматичнуоснову.

Діти, вода, купатися, в, часто, морська.

Були, хвилі, на. великі, морі.

Слухала, Маринка, вчителя, уважно, пояснення.

 

  1. Гра «Розумне перо»

— Поширте речення другорядними членами.

Ми милувалися (чим?) (де?).

(Який?) сніжок укрив (яку?) ялинку.

(У чому?) потонули (які?) сади.

 

  1. Бесіда

— Що становлять підмет і присудок у реченні? (Його граматичну основу.)

— Як підкреслюємо підмет в реченні? А присудок?

— Які ще члени речення, крім головних, ви знаєте?

— Як пов’язуються між собою слова в реченні? (За допомогоюпитань.)

 

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися встановлювати зв’язокслів у реченні.

 

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

 

  1. Каліграфічна хвилинка

ОоОоОо Ос ОгОзОцОлуссь ос свсх см

Осінь усьому рахунок веде.

З осінньої дороги не витягнеш ноги.

— Як ви розумієте ці прислів’я?

— Перше речення розберіть за членами речення.

— Виконайте звуко-буквений аналіз слова усьому.

— Слово осінньої поділіть на склади для переносу.

 

  1. Підготовча робота

— Доберіть залежні слова.

Ранок (який?) … , ходили (куди?) … , бачили (що?) … , прислухалися (до чого?) … , відчули (що?) …

— Що допомогло вам утворити словосполучення?

— Складіть речення з одним зі словосполучень на вибір.

— Запишіть його в зошити.

 

  1. Робота над мовним матеріалом

— Визначте головні члени речення. Простежте, як вони зв’язаніз іншими словами в реченні.

Щедра осінь у комори нагортає зерна гори.

Осінь (що робить?) нагортає;

осінь (яка?) щедра;

нагортає (куди?) у комори;

нагортає (що?) гори;

гори (чого?) зерна.

 

Фізкультхвилинка

Щоб продовжити урок,

Із-за парт мерщій на крок.

Стали рівно, мов дуби.

Потім всі знайшли гриби.

Піднялися, мов смереки,

Потягнулися далеко.

Руки ставимо у боки

І скачімо, мов сороки.

І прогнулись, мов берізки,

Потім витерли геть слізки.

Всі плечима повели.

Втомлені мов не були.

 

  1. Узагальнення й систематизація знань

 

  1. Тренувальна вправа

— Установіть зв’язки між словами в реченні.

Мама купила Антону ковзани.

Мама (що зробила?) … ;

купила (кому?) … ;

купила (що?) …

 

  1. Самостійна робота

— Доберіть до головних членів речення другорядні. Запишітьпоширені речення.

Вітер гойдає. Хмари пливуть. Осіннє небо. Падатиме дощ.

— Запишіть звукові схеми виділених слів.

 

  1. Творча робота

— Запишіть тільки ті речення, які відповідають поданим моделям.

Що роблять? що?                Що робить?                Як? що? що роблять?

 

Минають дні. Минають ночі.

Сонце світить.

Світає. Тихесенько вітер віє.

Листя опадає.

 

  1. Вибіркове списування

— Випишіть з тексту вірша виділені сполучення слів. Установітьміж словами зв’язок за допомогою питань.

Ніби притомилось сонечко привітне,

У траві пожовклій молочай не квітне.

Облетіло літо листячком із клена,

Лиш ялинка в лісі сонячно-зелена.

Б. Чалий

 

  1. Підсумок уроку

— Над чим ми працювали на уроці?

— Як установити зв’язок слів у реченні?

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *