928 перегляд(ів)

Урок19. Зв’язок слів у реченні

Мета: розширити знання учнів про головні та другорядні члени речення;

розвивати вміння визначати основу речення, встановлювати зв’язки

між членами речення за допомогою питань; виховувати інтерес до

вивчення мови.

Хід уроку

  1. Ор ганізаційний момент
  2. А ктуалізація опорних знань
  3. Робота над загадкою

TT Нумо, трішечки напруги,

Ось вам і подробиці:

Перше тут — предмет,

А друге — що з предметом робиться.

Якби речення словами

Не були заклечані,

Досить легко ми їх з вами

Визначимо в реченні.

Хто вони? (Підмет і присудок)

Д. Білоус

— Дайте визначення головних членів речення.

  1. Робота над деформованим текстом

— Утворіть речення з окремих слів. Підкресліть граматичну

основу.

Діти, вода, купатися, в, часто, морська.

Були, хвилі, на. великі, морі.

Слухала, Маринка, вчителя, уважно, пояснення.

  1. Г ра «Розумне перо»

— Поширте речення другорядними членами.

Ми милувалися (чим?) (де?).

(Який?) сніжок укрив (яку?) ялинку.

(У чому?) потонули (які?) сади.

82 Усі уроки української мови. 3 клас Речення 83

  1. Б есіда

— Що становлять підмет і присудок у реченні? (Його грама-

тичну основу.)

— Як підкреслюємо підмет в реченні? А присудок?

— Які ще члени речення, крім головних, ви знаєте?

— Як пов’язуються між собою слова в реченні? (За допомогою

питань.)

III. П овідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися встановлювати зв’язок

слів у реченні.

  1. С приймання й усвідомлення нового матеріалу
  2. К аліграфічна хвилинка

Оо Оо Оо Ос Ог Оз Оц Ол ус сь ос св сх см

Осінь усьому рахунок веде.

З осінньої дороги не витягнеш ноги.

— Як ви розумієте ці прислів’я?

— Перше речення розберіть за членами речення.

— Виконайте звуко-буквений аналіз слова усьому.

— Слово осінньої поділіть на склади для переносу.

  1. П ідготовча робота

— Доберіть залежні слова.

Ранок (який?) … , ходили (куди?) … , бачили (що?) … , прислуха-

лися (до чого?) … , відчули (що?) …

— Що допомогло вам утворити словосполучення?

— Складіть речення з одним зі словосполучень на вибір.

— Запишіть його в зошити.

  1. Робота над мовним матеріалом

— Визначте головні члени речення. Простежте, як вони зв’язані

з іншими словами в реченні.

Щедра осінь у комори нагортає зерна гори.

Осінь (що робить?) нагортає;

осінь (яка?) щедра;

нагортає (куди?) у комори;

нагортає (що?) гори;

гори (чого?) зерна.

Фізкультхвилинка

Щоб продовжити урок,

Із-за парт мерщій на крок.

Стали рівно, мов дуби.

Потім всі знайшли гриби.

Піднялися, мов смереки,

Потягнулися далеко.

Руки ставимо у боки

І скачімо, мов сороки.

І прогнулись, мов берізки,

Потім витерли геть слізки.

Всі плечима повели.

Втомлені мов не були.

  1. У загальнення й систематизація знань
  2. Т ренувальна вправа

— Установіть зв’язки між словами в реченні.

Мама купила Антону ковзани.

Мама (що зробила?) … ;

купила (кому?) … ;

купила (що?) …

  1. С амостійна робота

— Доберіть до головних членів речення другорядні. Запишіть

поширені речення.

Вітер гойдає. Хмари пливуть. Осіннє небо. Падатиме дощ.

— Запишіть звукові схеми виділених слів.

  1. Т ворча робота

— Запишіть тільки ті речення, які відповідають поданим мо-

делям.

Що роблять? що? Що робить? Як? що? що роблять?

Минають дні. Минають ночі.

Сонце світить.

Світає. Тихесенько вітер віє.

Листя опадає.

  1. В ибіркове списування

— Випишіть з тексту вірша виділені сполучення слів. Установіть

між словами зв’язок за допомогою питань.

Ніби притомилось сонечко привітне,

У траві пожовклій молочай не квітне.

Облетіло літо листячком із клена,

Лиш ялинка в лісі сонячно-зелена.

Б. Чалий

84 Усі уроки української мови. 3 клас Речення 85

  1. П ідсумок уроку

— Над чим ми працювали на уроці?

— Як установити зв’язок слів у реченні?

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *