2 464 перегляд(ів)

Урок21. Побудова речень за зразками і схемами

Мета: закріплювати знання учнів про члени речення; навчати будувати речення за зразками і схемами; розвивати вміння встановлювати зв’язки між членами речення; виховувати любов до рідної мови.

Хід уроку

 Організаційний момент

Холодно зараз в лісах і лугах.

Холодно зайчикам, лискам, птахам.

Затишно, тепло в класі у нас.

Друзі мої, я вітаю всіх вас!

 

  1. Актуалізація опорних знань
  2. Пояснювальний диктант

— Запишіть речення під диктовку. Поясніть, які це речення заметою висловлювання та інтонацією.

Осіннє листя тихо падає. (Розповідне, неокличне)

Коли знову пригріє сонечко? (Питальне, неокличне)

Яка ж гарна осінь! (Розповідне, окличне)

Бережіть книгу — джерело знань! (Спонукальне, окличне)

 

  1. Гра «Хто краще?»

— Побудуйте словосполучення за допомогою питань.

1 варіант                                        2 варіант

Слухала (що?) …                            Думала (про кого?) …

вслухалась (у що?) …            обдумувала (що?) …

заслухалась (чим?) …           задумувалась (над чим?) …

 

— Складіть речення з одним зі словосполучень.

 

  1. Вправа «Роз’єднай слова»

— Роз’єднайте слова так, щоб вийшли речення.

тихорозцвітаютьжоржиниусаду

прощаютьсязрідноюземлеюжуравлі

— Установіть зв’язок слів у реченнях. (Учні біля дошки виконують завдання, коментуючи його.)

 

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ми закріпимо знання про члени речення;навчатимемося будувати речення за зразками і схемами.

 

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
  2. Складання схем речень за зразком (з коментуванням біля дошки)

Настала осінь.

Пташки полетіли у вирій.

Діти збирають жолуді.

Чому засумувала синичка?

Незабаром випаде сніг.

Зразок схеми другого речення вчитель подає на дошці.

                               …  .

 

  1. С амостійна робота

… … .          Потягнулися на південь лелеки.

… .    Ведмідь готує барліг.

…  .                 На болоті достигає журавлина.

… .              Розчервонілися соковиті плоди барбарису.

— З’єднайте схеми з відповідними реченнями.

 

Фізкультхвилинка

Щось стомилась наша спинка

І затерпли пальці.

Станьмо, друзі, на хвилинку.

Скачімо на скакалці.

Присідаємо, встаємо,

Пальцям працю ми даємо:

В кулачок і з кулачка,

Щоб була рука гнучка.

Трохи шию розім’яли

І за парти посідали.

 

  1. Слухання казки «Головні члени речення»

Не за далекими морями, не за високими горами жили собі двабрати, звали їх Підмет і Присудок. Жили вони мирно, дружно,ніколи не сперечалися і не сварилися. А поруч жили їхні сусіди —Другорядні члени речення. І жили б вони дружно та мирно, якбиодного разу Підмет не сказав, що він найголовніший і віднині всіповинні підкорятися тільки йому. А Присудок і собі думає, щовін повинен бути найголовнішим. А їхні сусіди і собі влаштувалисварку між собою. Кожен хотів бути головним. Три дні і три ночі

сперечалися вони, мало не побилися.

Але на четвертий день зачув про цю сварку добрий чарівникСинтаксис і прийшов на допомогу. Він повелів:

— Усі жителі країни Граматики, насамперед Головні члениречення, повинні жити мирно і дружно, бо вони зумовлюють одинодного. Підмет означає, про кого або про що йдеться в реченні, відповідає на питання хто? або що?.

Слово, яке означає, що говориться про Підмет, називається Присудком та відповідає на питання що робить? що роблять?.

Після цього Підмет і Присудок узгодились між собою. І відтодівони — Головні члени речення. А інші члени речення стали Другорядними. І досі у країні Граматика — мир і спокій.

— Поясніть заголовок казки. Як її ще можна назвати? Дайтевизначення головних членів речення.

 

  1. Гра «Упіймай підмет з присудком»

Літаком керує льотчик.

Бджілка старанно збирає мед.

Євген рибалить на ставку.

Білі тумани пливуть по землі.

Берізка вплела у коси золоті стрічки.

 

  1. Підсумок уроку

— Над чим працювали на уроці?

— Що є основою речення?

— Як зв’язуються між собою слова в реченні?

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *