1 927 перегляд(ів)

Вільне падіння тіла. Прискорення вільного падіння. Рівняння руху під час вільного падіння

Мета: з’ясувати властивості вільного падіння, встановивши рівняння

руху тіла у вільному падінні ; розвивати творчу уяву учнів;

активізувати здійснення  інформаційного обміну; вчити учнів

здійснювати аналітико-синтетичні операції; виховувати

самостійність та спостережливість

Хід уроку

 

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Тест-експрес:

1.Швидкість зміни якої величини характеризує прискорення тіла?

а) маси;

б) швидкості руху;

в) координати;

г) часу.

  1. З яким прискоренням рухається тіло, якщо за 2 с його швидкість змінилась від 3 до 6 м/с ?

а) 1, 5 м/с2;

б) 3 м/с2;

в) 4,5 м/с2;

г) 6 м/с2.

  1. Встановіть відповідність:

А. Швидкість                                                   1) м/с2;

Б. Переміщення                                               2) с;

В. Прискорення                                               3) м/с;

Г. Час                                                                4) t.

  1. Встановіть відповідність:

А. Швидкість                                                   1) S;

Б. Переміщення                                               2)V ;

В. Прискорення                                               3) a;

Г. Час                                                                4) t.

  1. За якою формулою обчислюється середня швидкість нерівномірного руху?
  2. Рівняння руху матеріальної точки має вигляд х = 0,4 t2. Чому дорівнює прискорення руху ?

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1) Самостійна робота учнів над здобуттям інформації. Взаємоперевірка здобутих знань.

Прийом “Дерево мудрості”. Учні працюють з підручником, додатковими джерелами інформації. Учням пропонуємо прочитати текст, сформулювати до нього кілька запитань, які записуємо на невеликих аркушах паперу. Аркуші скручуємо у трубочку, зав’язуємо ниткою та вішаємо на дерево. Далі учні по черзі підходять до дерева, знімають аркуші й дають відповіді на поставлені запитання. Клас вступає у дискусію, якщо відповідь була невірною, неповною тощо.

Питання для самоопрацювання:

  1. Досліди Галілея.
  2. Твердження Арістотеля про швидкість падіння тіл на Землю.
  3. Трубка Ньютона. (Демонстрація) (Запропонуємо учням пояснити

спостережуване явище).

  1. Внесок Христіана Гюйгенса у вивчення вільного падіння тіла.
  2. Що називається вільним падінням тіла ?

Який вигляд мають рівняння руху у випадку вільного падіння ?

2) Робота-дослідження у групах з подальшими виступами представників:

  1. Коротко про Арістотеля.
  2. Дещо із біографії Гюйгенса.
  3. Чого ми не знаємо про Галілея.

(Користуються учні довідковою літературо, мережею Інтернет)

3) Хвилина релаксації  “Внутрішній промінь”

Допомагає зняти втому, стабілізує внутрішній стан.

Сядьте зручно. Уявіть, що всередині вашої голови, у верхній її частині, виникає світловий промінь, який повільно і послідовно рухається згори вниз. Промінь повільно і поступово освітлює обличчя, шию, плечі, руки теплим, рівним світлом. Промінь, проходячи вниз, розгладжує зморшки. У вас зникає напруження в голові, розпрямляються зморшки на лобі, опускаються брови, “гаснуть очі”, послаблюється напруження в кутиках губ, опускаються плечі, вивільнюються шия та груди. Внутрішній промінь формує зовнішність спокійної вільної людини, задоволеною собою і своїм життям.

Виконайте вправу кілька разів – згори вниз. Закінчуйте вправу словами: “Я став (стала) новою людиною! Я став (стала) сильним, спокійним і стабільним! Я все робитиму добре!”

 

  1. IV. Закріплення вивченого матеріалу.

Розв’язування якісних задач

Гра “Заморочки з діжки”

Об’єднуємо учнів у дві команди. Пропонуємо по черзі діставати із “діжки” запитання й пропонувати дати відповідь на них своїм суперникам. Відповіді оцінюються.

Задача 1. М’яч кинули вертикально вгору з початковою швидкістю 20 м/с. Визначте швидкість руху м’яча та його переміщення через 3 с після початку руху.

Задача 2. Тіло кинули вертикально вгору з  швидкістю 30 м/с. Через який проміжок часу тіло опиниться на відстані 25 м від точки кидання ?

Задача 3. Як напрямлене прискорення вільного падіння і чому воно дорівнює?

Задача 4.  Скільки часу тіло вільно падало з висоти 80 м ? Яку швидкість воно мало в момент падіння на Землю ?

Задача 5. Тіло кинули вертикально вгору з  швидкістю 20 м/с. На яку максимальну висоту та за який час підніметься це тіло ?

  1. V. Підсумки.
  • Заповнення карток настрою. Учні відмічають який настрій у них наприкінці уроку.
  • Ігровий прийом “Продовжити речення” (Я хочу похвалити себе за те, що на уроці я…)

Домашнє завдання:

       Опрацювати § 12. Виконати вправу 10 (3.4).

        Індивідуальне завдання: Тіло вільно падає з висоти 27 м. Розділіть

цю   висоту на три частини так, щоб на проходження кожної з них був

потрібен однаковий час.

Icon of Fiz10 Urok 15 Fiz10 Urok 15 (19.3 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *