514 перегляд(ів)

Вільноживучі найпростіші. Лабораторна робота № 2 «Спостереження за будовою та процесами життєдіяльності найпростіших з водойми або акваріума»

Мета: ознайомити учнів з різноманітністю вільноживучих найпростіших, провести лабораторну роботу на спостереження за будовою й процесами життєдіяльності найпростіших з водойми або акваріума.

Обладнання й матеріали: підручник [1], зошити [2], [3], фотографії, малюнки, плакати, схеми, що дозволяють ілюструвати різноманітність найпростіших (обладнання й матеріали для лабораторної роботи зазначені в тексті самої лабораторної).

Базові поняття й терміни: найпростіші, різноманітність найпростіших, евглена зелена, вольвокс, інфузорія туфелька.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I.Організаційний етап

Перевірка домашнього завдання

Учитель перевіряє в зошиті [2] наявність виконаної лабораторної роботи № 2 «Спостереження за будовою та процесами життєдіяльності найпростіших з водойми або акваріума». Запитує, що було незрозумілим, чи були труднощі у її виконанні, відповідає на питання школярів.

II.Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності я

Обговоренняпитання

Евглена зелена може фотосинтезувати. Чому ж її називають тваринним організмом?

III.Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементамибесіди

  1. Різноманітністьнайпростіших

Евглена зелена — типовий представник джгутикових. Живе в прісних водоймах, плаває за допомогою єдиного джгутика, розташованого на передньому кінці тіла. У цитоплазмі евглени є хлоропласти, що містять хлорофіл, який надає їй зеленого забарвлення й зумовлює здатність до фотосинтезу. Тому на світлі евглена харчується як типова рослина, тобто фототрофно.

Поміщена в темряву евглена зелена починає використовувати рідку органічну їжу, тобто харчується гетеротрофно. Завдяки цій особливості живлення евглена зелена сполучає в собі ознаки рослини й тварини.

У основи джгутика розташоване червоне вічко — світлочутлива органела, що забезпечує рух евглени до джерела світла. Як і у інших прісноводних найпростіших, надлишок води й частина продуктів обміну речовин з тіла евглени видаляються за допомогою скоротливої вакуолі, розташованої в передній частині клітини…

Biol8 (10) (14.3 KiB, 0 downloads)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *