Мета:формувати в учнів елементарні поняття про те, що вода — розчинник, розчин;навчати виготовляти розчини; виробляти вміння досліджувати розчинність речовин,що використовуються у побуті (солі, цукру, сади, муки, крохмалю; піску, глини,повітря та ін.), наводити приклади розчинних та нерозчинних у воді речовин; виховуватипізнавальний інтерес.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— У яких станах зустрічається вода в природі? Наведіть приклади.
— Користуючись малюнком 6, розкажіть, як утворюється хмара.
— Як довести, що лід і сніг тануть при 0 °С?
— Як довести, що вода кипить при 4-100 °С? •
— У які пори року в природі відбуваються такі перетворення води:
- з рідкого стану в твердий?
- з рідкого стану — в газоподібний?
- з газоподібного стану —- в рідкий?
- з твердого стану — в рідкий?
— Які властивості води ми досліджували?
— Пригадайте, як зникли кристалики цукру, коли їх поклали у склянкузводою.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
— Сьогодні на уроці ви дізнайтеся про унікальну властивість води — розчинятиречовини.
- ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Робота за підручником (с. 14-17)
3 чого складаються тіла живої і неживої природи?
— Що таке речовина? Наведіть приклади речовин.
Що називають розчином? Наведіть приклади,
— На які дві групи можна розподілити всі речовини?
— Які досліди демонструють, які речовини розчиняються у воді,
а я к і—-ні?
— Де людина використовує властивість води розчиняти деякі речовини?
— Наведіть власний приклад використання властивості води розчиняти речовини.
— Поясніть прислів’я: «Не всяка водиця для пиття годиться» .
- Фізкультхвилинка.
- УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
- Продовження роботи за підручником (с 17)
Робота в парі
— Прочитайте і розв’яжіть задачу.
їхав з ярмарки купець. Зупинився біля струмка води попити. Поклавмішечок із сіллю на пісок, а той візьми та й розв’яжись. Уся сіль на пісоквисипалася. «Бути біді,— подумав купець,— що ж робити?» Думав він, думаві придумав — зібрав сіль разом з піском, поклав у мішок і поїхав додому.
— Про які властивості солі, піску і води купцеві було відомо?
— Про що ви дізналися в рубриці « Для допитливих » ?
- Практичне завдання. Дослідження розчинності речовин,що використовуються у побуті
Робота в групах
1-ша група досліджує розчинність солі, крохмалю, піску;
2-га група досліджує розчинність цукру, борошна, глини;
3-тя група досліджує розчинність соди, крейди, повітря.
— Покладіть у склянку з водою речовину, розмішайте. Речовина зникла чиосіла на дно склянки? Якою стала вода?
— Зробіть висновок: які речовини розчинні у воді, а які — ні?
— У воді не розчиняються пісок, глина, крохмаль, олія, нафта, гас, бензин та інші речовини. Речовини, які не розчиняються у воді, називають нерозчиннимиу воді речовинами.
- Поміркуйте!
— Чому вода має різний смак у колодязях, морях, мінеральних джерелах?
— Чому плями від олії, масла не можна змити водою?
— Які розчинні і нерозчинні речовини використовують у вас удома?
- ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
—- Прочитайте висновки на с. 17
— Наведіть приклади розчинних у воді твердих речовин, рідких речовин,газоподібних речовин.
— Що називають розчином?
— Назвіть природні розчини.
— Наведіть приклади нерозчинних у воді речовин.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 14-17.
