611 перегляд(ів)

Вправи на визначення роду і числаприкметників за відповідними іменниками

Мета: навчати школярів визначати рід і число прикметників за іменником,правильно писати родові закінчення прикметників; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати зв’язне мовлення, граматичну пильність; виховувати любов до рідної мови.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Вже дзвінок нам дав сигнал:

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Роботу швидше починаймо!

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Каліграфічна хвилинка

Іі із під між ін різ

Іній ірис індик ніжно

Сиплеться іній з беріз

В пору чудову ранкову.

Хтось на верхів’я заліз

І ніжну скидає обнову.

Ю. Збанацький

— Знайдіть у тексті прикметники й іменники, з якими вонизв’язані.

— Поставте питання від іменника до прикметника.

— Визначте рід і число прикметників.

— Зробіть звуковий аналіз слова верхів’я.

  1. Гра «Мікрофон»

— Яку частину мови ми вивчаємо?

— Що таке прикметник?

— Як визначити число і рід прикметника?

— Назвіть родові закінчення прикметників в однині.

— Яке закінчення мають прикметники в множині?

ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати прикметник. Удосконалимо вміння визначати число і рід прикметників.

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
  2. Творча робота в групах

— Прочитайте текст. До виділених іменників доберіть прикметники. Запишіть текст із дібраними прикметниками.

Представник кожної групи зачитує вдосконалений текст передкласом. Обирається краща робота.

Настає весна. Сонце руйнує кучугури. Кругом дзвенять краплинки. Біля будинків кричать горобці.

У лісі пахне бруньками. Дзвенять синиці. Барабанить дятел.

Гілки берези стали бронзовими.

  1. Гра «Назвіть кольори веселки»

— Прочитайте вірш. Знайдіть прикметники. Виділіть їхні закінчення, визначте рід.

Любить Пензлик мій до свята

Собі чубчик фарбувати.

Він у райдугу пірнає,

Кожний колір називає:

Це червоний — жар неначе,

Це — оранжевий гарячий,

Жовтий — як пшениця в полі,

Мов трава — зелений колір,

Голубий — як у краплини,

А наступний колір — синій,

Синій колір, ніби річка,

Фіолетовий — як нічка.

  1. Це цікаво!

Веселка — надзвичайне явище природи, прекрасне і чарівне.А що ж таке веселка?

Це сонячне проміння, яке заломлюється у крапельках дощу.Найчастіше веселка з’являється після тривалих дощів. Усього у веселки сім кольорів, які переходять один у одний. Люди помітили,що коли з’являється веселка у небі, то будуть зміни в погоді.

Фізкультхвилинка

Із-за парт всі миттю встали,

Гарно спинки порівняли.

Вгору тягнемось усі,

Мов трава в дрібній росі.

Потім легко всі присіли,

Наче ноги заболіли.

Потім встали, руки в боки

І зробили два підскоки.

Каблучками цок-цок,

І продовжимо урок.

  1. Узагальнення й систематизація знань
  2. Робота в парах

— У вас є дві групи іменників:

1) посуд, кущ, день садок, зошит;

2) глина, бузок, літо, вишня, учень.

— Від іменників другої групи за допомогою суфіксів –ян-, -ов-,-н-, -ев-, -івськ- утворіть прикметники та поєднайте їх з іменникамипершої групи. Запишіть утворені словосполучення.

(Глиняний посуд, бузковий кущ, літній день, вишневий садок,учнівський зошит)

  1. Гра «Впізнай предмет за його ознакою»

Густий, дрімучий, старий… (ліс);

гомінка, квітуча, зелена… (весна);

смачне, солодке, червонясте… (яблуко);

яскраве, сліпуче, гаряче… (сонце);

теплий, тихий, рясний… (дощ);

дзвінка, весела, мелодійна… (пісня).

  1. Гра «Добери найвлучніше»

— Доберіть найбільш влучні прикметники із поданих.

(Синє, блакитне, бездонне, чисте) небо закрили (важкі, чорні,легенькі, білі, грозові) хмари. Пішов (весняний, перший, теплий,рясний, сильний, дрібний) дощ. Він обмив (зелені, маленькі, клейкі,великі, молоді) листочки на деревах, напоїв (молоду, зелену, прив’ялу)травичку.

  1. Гра «Якого роду прикметник?»

Учитель називає іменник з прикметником. Учні картками показують, якого роду іменник і прикметник. На картках написанопочаткові букви назви роду (ч., ж., с.). Виграє той, хто припуститьсяменшої кількості помилок.

Червоний помідор, синє небо, безмежне поле, порцелянова ваза,весняний ранок, залізна труба, глибокі моря, старий чоловік, ніжнапісня, високі будинки, кремезне дерево, міцні м’язи, сталеве серце,злі обличчя, круглий стіл, свіжа зелень, дерев’яні човни.

VІ. Підсумок уроку

— Що нового дізналися на уроці?

— Які нові слова запам’ятали?

— Під час виконання яких завдань у вас виникали труднощі?

— Як вчилися їх долати?

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *