3 648 перегляд(ів)

Види конфліктів. Вплив конфліктів на здоров’я

 

Мета: сформувати поняття конфлікту і конфліктної ситуації; ознайомити з причинами виник- нення конфліктів, їх видами, стадіями розвитку, способами запобігання конфліктів; навчити контролювати власну поведінку, уникати дій із боку інших людей, які можуть спровокувати конфлікт; виховувати стриманість.

Обладнання: дидактичний матеріал; дрібні предмети, коробочки або пластикові стаканчики; аркуші паперу; сувенір для переможця гри «Школа ввічливості».

Що підготувати заздалегідь: хтось із учнів готує сюрприз або виготовляє сувенір для переможця гри «Школа ввічливості». Кожен учень для пальцевої гри приносить 8 дрібних предметів (ґудзиків, горошин, насіння бобів, соняшникового або гарбузового насіння тощо) та дві коробочки чи пластикових стаканчики.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань і мотивація

навчальної діяльності

— Як ви оцінюєте свої стосунки з іншими людьми?

— Назвіть дії, які сприяють зміцненню стосунків, та дії, що псують їх.

— Порівняйте стосунки з батьками, іншими членами родини, вчителями і друзями. Що спільного в цих стосунках? Чим вони різняться?

— Наведіть приклади різних стосунків.

— Чим розрізняються здорові і нездорові стосунки?

— Доведіть переваги здорових стосунків.

Заслуховування розповідей про людей, стосунки з якими підлітки вважають особливими

Рольова гра «Будьмо знайомі!»

У програмі «Батьки і діти» беруть участь «журналіст» (учитель) і ті учні, які взяли інтерв’ю у своїх татусів або матусь. Вони перетворюються на того з батьків, кого опитували. «Татка» й «мами» ведуть розмову з журналістами від першої особи. Наприклад, учениця Ганна Гладковська, якщо вона брала інтерв’ю у свого тата, каже: «Я, Гладковський Дмитро Миколайович, радий зустрічі з батьками однокласників моєї доньки…» тощо. «Журналіст» ставить запитання «батькам», присутнім у «студії» (див. рекомендації до уроку 27).

«Татусі» й «матусі» (учні) дають ті відповіді, які дали в інтерв’ю їхні батьки.

Слово вчителя На думку Цицерона: «Кожна людина може помилятися, але нікому, крім дурня, не властиве прагнення вперто захищати помилку».

«Під конфліктом я маю на увазі реальну боротьбу між діючими людьми або групами, незалежно від того, які витоки цієї боротьби, її способи та засоби, що мобілізує кожна зі сторін», — казав Е. Гідденс.

Мозковий штурм

— Що ви розумієте під словом «конфлікт»?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементами бесіди

Конфлікт — сутичка, суперечка, зіткнення протилежних поглядів, інтересів, бажань, норм поведінки. Умови, за яких суперечки призводять до конфліктів. Об’єктивні і суб’єктивні причини виникнення конфліктних ситуацій. Об’єкт і предмет конфліктів, стадії їхнього розвитку. Види конфліктів.

Конструктивні (творчі), деструктивні (руйнівні), стабілізаційні конфлікти.

Внутрішні і зовнішні, міжгрупові і міжіндивідуальні конфлікти. Інциденти.

Поведінка людей під час конфліктів. Вплив конфліктів на здоров’я. Форми невротичного конфлікту. Хвороби, які виникають на нервовому ґрунті.

Неврози.

ІV. Валеологічна пауза

У ч и т е л ь. Між героїнями цієї пальцевої гри не виникло ніяких суперечок, бо вони доброзичливо ставилися одне до одного і займалися спільною справою.

Пальцева гра «Оленки й опеньки»

Для цієї гри кожному учню знадобляться 8 дрібних предметів (ґудзиків, горошин, насіння бобів, соняшникового або гарбузового насіння тощо) та 2 коробочки або пластикових стаканчики.

Оленка велика (1)

Й Оленка маленька (2)

Ходили до лісу (3)

Збирати опеньки. (4)

Маленька Оленка — (5)

Маленькі збирала. (6)

Велика ж — великі, (7)

І в кошики клали. (8)

(Анатолій Костецький) Перед грою на столі розсипати 8 дрібних предметів (4 — більших за розміром, 4 — менших) і поставити дві коробочки чи стаканчики.

В. п. — сидячи за столом. Усі пальці обох рук стиснути в кулак.

1. Виставити вказівний палець правої руки («Оленка велика»).

2. Виставити мізинець лівої руки («Оленка маленька»).

На 1-му і 2-му рядках основи долонь спираються на стіл, виставлені пальці знаходяться перпендикулярно до поверхні стола. Кінчики пальців спрямовані вгору.

3–4. Дві «Оленки» «ходять по лісу», тобто кулаки з виставленими пальцями пересуваються по столу.

5–6. Мізинцем лівої руки збирати дрібні предмети меншого розміру і складати в одну коробочку або стаканчик («маленькі опеньки — у маленький кошик»).

7–8. Указівним пальцем правої руки збирати предмети більшого розміру і скла-

дати в іншу коробочку або стаканчик («великі опеньки — у великий ко-

шик»).

Коли гра проводиться вдруге, «великою Оленкою» стає вказівний палець лівої руки і навпаки.

Гра розвиває дрібну моторику, координацію рухів, увагу.

V. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів

Робота з підручником, с._________

— Назвіть причини виникнення конфліктів.

— Хто бере участь у конфлікті?

— Що хоче кожний учасник від конфлікту?

— Як почувається кожний із учасників конфлікту?

У ч и т е л ь. Рівень конфліктності особистості пропоную вам визначити за допомогою тесту.

Тестування

Тест «Чи подобається вам конфліктувати?»

1. У громадському транспорті розпочалася голосна сварка. Ваша реакція:

а) не беру участі;

б) коротко висловлююсь на захист сторони, яку вважаю правою;

в) активно втручаюся в суперечку, викликаючи вогонь на себе.

2. Чи скаржитесь ви батькам на вчителів?

а) ні;

б) тільки, якщо маю для цього вагомі підстави;

в) критикую з будь-якого приводу не лише вчителів, але й підлабузників.

3. Чи часто ви сперечаєтеся з друзями? ) тільки якщо вони не ображаються;

б) лише з принципових питань;

в) суперечки — моя улюблена справа.

4. Ви стоїте в черзі за хлібом. Хоча черга невелика, знаходяться такі, що хочуть купити хліб поза чергою. Як ви реагуєте?

а) подумки обурююсь, але мовчу;

б) роблю зауваження;

в) проходжу вперед і починаю стежити за порядком.

5. У шкільній їдальні вам дали недосолену страву. Ваша реакція:

а) не здійматиму галасу через дрібниці;

б) мовчки попрошу солі;

в) не утримаюсь від зауважень і демонстративно відмовлюся від їжі.

6. Якщо хтось у школі випадково наступив вам на ногу:

а) з обуренням подивлюсь на напасника;

б) коректно зроблю зауваження;

в) висловлюсь по «повній програмі».

7. Якщо хтось із близьких родичів придбав для вас річ, яка вам не подобається:

а) промовчу;

б) обмежусь коротким коментарем;

в) учиню скандал.

8. Не пощастило в лотереї. Як ви до цього поставитесь?

а) спробую здаватися байдужим;

б) відреагую з гумором;

в) з обуренням висловлюватиму власні думки.

Підрахунок балів: за кожну відповідь «а» — 4 бали, «б» — 2 бали, «в» — 1 бал.

Інтерпретація результатів:

• до 10 балів: суперечки і конфлікти — це повітря, без якого ви не можете жити. Полюбляєте критикувати інших, але якщо чуєте зауваження на свою адресу, можете «з’їсти живцем». Ваша критика — заради критики, не для користі справи. Ваша нестриманість і грубість відштовхують людей. У вас немає справжніх друзів. Отже, намагайтеся перебороти свій

конфліктний характер;

• від 11 до 22 балів: ви конфліктуєте лише тоді, коли немає іншого виходу й інші засоби вичерпані. Ви відверто відстоюєте свої погляди, тому маєте славу конфліктної людини. Насправді, конфліктуєте лише за певних обставин; • від 23 до 32 балів: на перший погляд ви — тихоня. Насправді, ви тактовна і миролюбна людина, яка вміє поводити себе в конфліктній ситуації. Ви уникаєте суперечок і конфліктів.

Гра «Без наказу!»

У ч и т е л ь. Як ви помітили,

у житті нам часто доводиться висловлювати свою думку стосовно будь-яких питань. При цьому ми ризикуємо наразитися на захисну реакцію з боку іншої людини, особливо, коли ми вказуємо, що вона повинна робити і що не повинна, тобто наказуємо. Тому зараз спробуємо позбутися наказової форми у своїх висловлюваннях. Словосполучення з дієсловом наказової форми переробіть на фразу з тим самим змістом, тільки без наказової форми.

Наприклад:

• Іди до дошки! — До дошки піде…

• Роби уроки! — У тебе не всі уроки зроблені.

• Замовкни негайно! — Вибач, ти мені заважаєш.

• Прибери на столі! — У тебе є час прибрати на столі?

• Дай мені пройти! — Вибач, мені потрібно пройти.

• Віддай мій зошит. — Мені потрібен мій зошит.

• Вимий підлогу! — Сьогодні твоя черга мити підлогу.

Таким чином, ми бачимо, що будь-яку наказову форму можна замінити іншим висловлюванням. Пам’ятайте про це!

VІ. Домашнє завдання

1) Опрацювати матеріал у підручнику, с.______.

2) Описати конфлікти, що відбулися з вами або які вам доводилося спостерігати.

3) Узяти участь у проекті «Однокласники», даючи відповіді на запитання.

Рекомендації

Запитання проекту «Однокласники»

1. Кого ви вважаєте в нашому класі:

1) дисциплінованим;

2) розумним;

3) працьовитим;

4) чесним;

5) грамотним;

6) добрим;

7) сміливим;

8) веселим;

9) вихованим; 10) ввічливим;

11) акуратним;

12) обов’язковим;

13) інтелігентним;

14) культурним.

2. З ким із класу ви порадитеся, якщо буде потреба?

3. До кого звернетеся з проханням проконсультувати, якщо окремі питання якогось завдання вам не зрозумілі?

4. З ким із однокласників ви поділилися б своєю радістю, досягненнями?

5. Хто, на вашу думку, найкраще розбирається:

а) у політиці;

б) спорті;

в) музиці;

г) мистецтві;

д) історії.

6. Кому ви найбільше довіряєте?

7. З ким «підете у розвідку»?

8. З ким хотіли б подружитися?

VІІ. Підсумки уроку

Не існує універсальних прийомів, що дозволяють відразу впоратися з будь-якою комунікаційною проблемою. Уміння опанувати себе в конфліктній ситуації допоможе владнати її. Безконфліктне спілкування — процес установлення нормальних контактів між підлітками, адже конфлікти негативно впливають на здоров’я.

VІІІ . Релаксація

Гра «Школа ввічливості»

У ч и т е л ь. Уявіть собі, що ви складаєте іспит із ввічливості. Ось ви витягнули білет, а в ньому завдання: «За 2 хвилини написати якомога більше ввічливих слів».

Хто за 2 хвилини напише більше ввічливих слів, той вважається переможцем гри. На переможця очікує невеличкий сюрприз або сувенір

Icon of Osn Zdor6 (28) Osn Zdor6 (28) (21.9 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *