513 перегляд(ів)

Вимова і правопис слів із ненаголошеними[е], [и] в коренях, що не перевіряютьсянаголосом. Робота з орфографічнимсловником

Мета: навчати учнів користуватися орфографічним словником для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] в коренях, що неперевіряються наголосом; збагачувати словниковий запас; розвиватизв’язне мовлення; виховувати культуру мовлення.

 

Хід уроку

  1. Організаційний момент
  2. Актуалізація опорних знань
  3. Творче списування

— Спишіть. Вставте пропущені букви. Позначте корені у спільнокореневих словах.

Дем’янко нав.. сні посадив маленьке д.. р.. вце. В.. лике д.. р.. воросте на галявині. У смереки запашна д.. р.. вина. Дідусь змайстрував д.. р.. в’яний стілець.

 

  1. Каліграфічна хвилинка

Н нНн Не на днтнан

Неділя новий олень

Напившись води, не забувайте про джерело.

— Назвіть орфограму в слові джерело.

 

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ми будемо вивчати вимову і правопис слів ізненаголошеними [е], [и] в коренях, що не перевіряються наголосом,працюватимемо з орфографічним словником.

 

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
  2. Колективна робота

— Запишіть слова, вставте пропущені літери.

1) В.. рба, кр.. ло, ст… пи, оз.. ро, с.. ло, з.. ма, д.. ктант, л.. мон.

2) Л.. сток, ст.. мніло, в.. шневий, к.. слиця, в.. село, оч.. рет, дят.. л,ап.. льсин.

3) Сл.. вовий, ст.. бло, с.. стра, д.. мок, кл.. новий, т.. хесенько,в.. ресень, м.. даль.

— До яких слів у кожному рядку не вдалося дібрати перевірні?

 

  1. Пояснення вчителя

— У багатьох словах ненаголошені [е], [и] не можна перевіритинаголосом. Наприклад: орден, герой, директор.

Написання таких слів перевіряйте за орфографічним словникомі запам’ятовуйте.

Але є слова, що в них

Написання голосних

Через наголос бува

Перевірить неможливо,

А тому такі слова

Пам’ятати нам важливо.

Я включаю їх у вірш:

Це, наприклад, керувати,

Це — легенда і чекати,

Це — левада і леміш.

Д. Білоус

 

  1. Первинне закріплення

Ну ж бо спробуйте, малята,

В словнику слова шукати!

Ап.. льсин, к.. шеня, абр.. кос, пш.. ниця, ап.. тит, тр.. вога, оч.. рет,ч.. ремха, гор.. зонт, хв.. лина, кр.. ниця, д.. ректор, д.. путат.

 

Фізкультхвилинка

 

  1. Узагальнення й систематизація знань
  2. Робота з орфографічним словником

— Спишіть, вставляючи замість крапок пропущені букви. Перевірте за орфографічним словником написання цих слів.

Пш.. ниця, кор.. дор, орд.. н, с.. кретар, к.. піти, г.. рой, гр.. міти,д.. ктант, д.. ван.

— Складіть і запишіть кілька речень з окремими словами (завибором).

 

  1. Гра «Відгадай»
  • Весною

В біле плаття

Убравшися, стояла,

А потім плаття зникло,

Згубилося, пропало.

Лиш ґудзички тримались

На ниточках все літо,

Щоб, начебто вуглинки,

На сонці почорніти. (Черемха)

  • Бусол в білому береті

Ловить жабок в… (очереті).

В. Лучук

  • Крикнув крук на крукицю:

— Не сунь рук у… (криницю)!

Д. Чередниченко

  • Цей рудий м’ячик —

Не іграшка дитяча.

В ньому корисний вітамін.

Звуть цей м’ячик… (апельсин).

  • Видно край, а до нього не дійдеш. (Горизонт)

 

  1. Гра «Швидше й правильніше»

— Доберіть до поданих слів відповідні за змістом словниковіслова.

Розумний… (директор), новий… (комп’ютер), смачна… (кукурудза), солодка… (черешня).

 

  1. Робота в парах

— Запишіть речення, «латаючи дірочки».

У д.. тячому т.. атрі виступає в.. дмідь.

У с.. р.. ду ми писали д.. ктант.

 

  1. Письмо по пам’яті

За с.. лом у нас кр.. ничка

Негл.. бока, нев.. личка.

Клен шумить над нею листом,

В ній вода холодна й чиста.

 

  1. Диктант

Вода оживляє і луки, і поле,

Співає, дзюркоче, тече і шепоче.

Кущі верболозу вкрились зеленим серпанком.

— Підкресліть орфограми.

 

VІ. Підсумок уроку

— Який вид роботи ви навчилися сьогодні виконувати?

— Які слова ви сьогодні запам’ятали?

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *