1 280 перегляд(ів)

Визначення теми, мети текстів різних типів, добирання до них заголовків

Мета:закріплювати вміння учнів визначати тему, мету текстів різних типів;навчати складати описи й міркування за заданою темою; розвиватимовлення учнів; виховувати любов до природи..

 

Хід уроку

 

  1. Організаційний момент
  2. Актуалізація опорних знань

 

  1. Тестування

1) Текст — це:

а) окремі речення;

б) об’єднані за змістом речення;

в) зв’язна розповідь.

2) Текст складається:

а) із заголовків, абзаців;

б) із речень;

в) із зачину, основної частини, кінцівки.

3) Частина тексту, яка свідчить про те, що висловлювання завершено,— це:

а) зачин;

б) основна частина;

в) кінцівка.

4) Якою частиною тексту може бути нижченаведене речення?

Мама похвалила свою помічницю.

а) Зачин;

б) кінцівка;

в) основна частина.

Взаємоперевірка робіт.

 

  1. Самостійна робота

— Розставте речення так, щоб утворився текст. Підкреслітьзачин.

  • Вони дружно почали ліпити хатку.
  • Навесні повернулися ластівки.
  • У гніздечку з’явилися ластів’ята.
  • Вони веселим щебетанням зустрічали сонечко.

 

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над текстом, навчимося розрізняти різні типи текстів; визначати їх тему, мету,добирати до них заголовки.

 

  1. С приймання й усвідомлення нового матеріалу

 

  1. Робота за таблицею.
Типи текстів

 

Розповідь — якщохочемо розказатипро якісь події (щоробить особа чипредмет?)

Що сталося?

Що відбулося?

 

Опис — якщохочемо назватиознаки предметачи особи (якимє предмет абоособа)

Який?

 

Міркування — якщохочемо щось довестиабо заперечити (чомупредмет чи особатака?)

Чому?

Твердження, доведення, висновок

 

  1. Робота з дидактичним матеріалом. Аналіз текстів

 

1) Ми живемо в Україні і любимо її гарну і співучу мову, її прекрасних людей, її пишну природу. Наша земля красива і щедра.Росте і жито, і городина, цвітуть квіти, дзюркочуть річечки. Алеособливу любов викликає у нас калина.

Росте вона по тінистих лісах, в гаях і дібровах, на схилах, наузліссі, на лісових галявинах. Садять калину і біля хати, щобвесною білим цвітом милувала.

2) Калина — це невисокий, але пишний кущ. Вона росте на вологих місцях у лісі, у лузі. Садять калину і біля хати.

Весною вона зацвітає запашним білим цвітом. Кожна квіточка,ніби дівчина в білій хустині.

Восени важкі ґрона калини червоніють. Ягоди наливаються цілющим соком. Узимку кущ калини особливо гарний. Кругом білієсніг, а червонясті кетяги палахкотять, мов ліхтарики.

Калину здавна шанують і люблять люди за її красу.

3) Калина поширена в Україні. Це дуже цілюща рослина, адже з їїплодів виготовляють соки. Чистий сік ягід калини поліпшуєапетит. Плоди цієї рослини широко використовують і для лікування простудних захворювань.

— Про що йдеться в кожному тексті? (Про калину)

Отже, це в трьох текстах спільне.

— Що дізналися про калину з першого тексту?

— Отже, це текст-розповідь.

— Що довідалися з другого тексту?

— Отже, це текст-опис.

— Що дізналися про калину з третього тексту?

— Отже, це текст-міркування.

— Яка мета цієї розповіді?

 

  1. Каліграфічна хвилинка.

Кк КкКк кА алкр калина

А вже калина над рікою

Віночки білі одягла.

Від сонця і тепла весною

Чудовим цвітом зацвіла.

— Порівняйте правопис слова сонця в українській та російськіймовах.

— До слова білі дібрати спільнокореневі слова, позначте корінь.

— Порівняйте кількість букв і звуків у слові рікою; поясніть,чому звуків більше, ніж букв.

— Знайдіть слова, вжиті в переносному значенні.

 

Фізкультхвилинка

 

  1. Узагальнення й систематизація знань

Завдання 1

— Прочитайте текст. Визначте його тему, мету.

Устим Кармелюк організував селян на боротьбу за волю і незалежність. Він виявив мужність у битві з ворогами. Про УстимаКармелюка складені пісні та легенди.

Український народ береже імена своїх героїв.

— Виберіть найбільш вдалий заголовок: «Народний герой»;«Устим Кармелюк»; «Імена героїв».

— Яких ще героїв України ви знаєте? Запишіть про це кількаречень.

 

Завдання 2

— Прочитайте текст.

— Що ви можете сказати про цей текст? Який це текст?

 

Христинка

Дівчинка була гарна. Золоті важкі коси спускалися нижчепояса. Сині очі дивилися весело й довірливо. На голові — віночокз калини. Намисто із червоних бусинок. На рукавах білосніжноїсорочки багряніли гілочки яскравої горобини. У жовтій спідничинівона була схожа на золоту бджілку.

— Опишіть самостійно свою подругу (друга).

— Доберіть до тексту заголовок.

 

Завдання 3. Творча робота

— Складіть невеличкий текст-міркування «Чому треба берегтипташок».

 

  1. Підсумок уроку

— Які типи текстів за метою мовлення ви знаєте?

— Які питання можна поставити до текстів — розповідей,описів, міркувань?

— Які тексти найчастіше зустрічаються в нашому мовленні?

— Чим відрізняється текст-опис від тексту-розповіді?

— Коли ми складаємо текст-міркування?

Icon of Ukr3 Urok (5) Ukr3 Urok (5) (26.4 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *