242 перегляд(ів)

Загальне поняття про іменник. (питання, значення, роль та зв’язокз іншими словами в реченні за допомогоюзакінчень і прийменників). Іменники,що означають назви істот, неістот

Мета: формувати вміння розпізнавати іменник за його істотними ознаками;навчати розрізняти назви істот і неістот; збагачувати словниковийзапас учнів; вдосконалювати навички грамотного письма; виховуватиуважність..

Хід уроку

  1. Організаційний момент
  2. Актуалізація опорних знань
  3. Пояснювальний диктант

Де дружніше, там сильніше. З книгою жити — з добром дружити. Дерево міцне корінням, а людина дружбою.

— Підкресліть споріднені слова.

— Надпишіть, до якої частини мови належить кожне слово.

  1. Кросворд «Чарівні клітинки»

— Відгадайте загадки. Відгадки запишіть у відповідні клітинкипо вертикалі.

  1. Ой, яка ж вона гарненька,

пишнохвоста і руденька,

це звірятко — просто диво,

невгамовне, пустотливе.

Вгору — вниз, на гілку, з гілки.

Хто це буде, діти? (Білка)

  1. Сиві воли усе поле залягли. (Туман)
  2. К рил не має, скрізь літає та ще й куряву здіймає. (Вітер)

4.Ніжна зірка сніжно-біла на рукав мені злетіла.

Поки ніс її сюди, стала краплею води. (Сніжинка)

5.Невидимка ходить в гаї,

Всі дерева роздягає. (Осінь)

6.Хто наткав полотна

Аж до лісу від вікна?

Сміється, здається:

«От така ширина!» (Зима)

7.Що росте догори коренем? (Бурулька)

— Яке слово вийшло по вертикалі? (Іменник)

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні ми починаємо вивчати тему «Іменник». Будемо вчитися розрізняти іменник за його істотними ознаками; розпізнаватиназви істот і неістот.

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
  2. Пояснення вчителя

— Що таке іменник?

Іменники є назвами істот і неістот. До назв істот належать іменники, що відповідають на питання хто? і називають осіб (дівчинка,робітник, вчителька); тварин (кінь, лев, теля).

Інші іменники є назвами неістот. Вони відповідають на питаннящо? (книга, стіл, річка, гори).

  1. Первинне закріплення

— Прочитайте виразно вірша.

Звірі — в хащах лісових,

Риби — в водах річкових,

Птиці поміж віток

Учать своїх діток.

В. Фетисов

— Випишіть з вірша іменники за групами.

Назви істот: …

Назви неістот: …

 

Фізкультхвилинка

Раз — піднялись, два — присіли,

Хай мужніє наше тіло.

Хто втомився присідати,

Може, час відпочивати?

Руки в боки, руки так,

Руки вгору, як вітряк.

Раз — піднявся увесь клас —

Фізкультпауза у нас.

  1. Узагальнення й систематизація знань
  2. Самостійна робота

— Спишіть побажання. Знайдіть і підкресліть іменники.

Здоров’я, щастя зичим не на рік,

На все життя бажаєм щиро.

Щоб радісним і добрим був ваш вік,

З добром, любов’ю, спокоєм і миром.

  1. Словникова робота

— Які назви професій ви знаєте?

— Як ви гадаєте, про яку професію йдеться?

  • Пшениці шумлять на волі,

Де початок їм, де край?

Хлібороб — начальник в полі,

Нам вирощує врожай. (Агроном)

Агроном — це фахівець у галузі сільськогосподарського виробництва, зокрема з вирощування рослин.

Агросгрецькою — «поле», номос— «закон»; агрономія — наукапро закони вирощування польових культур; агроном — людина, якаці закони знає.

— Запишіть прислів’я.

Слухай агронома — матимеш хліб удома.

— Як ви розумієте його зміст?

— Поруч з агрономами у сільському господарстві працюютьфермери. Це ті, хто має свою власну ферму, займається розведенням тварин. Фермер для розвитку свого господарства бере грошів банку.

— Банк — державна чи приватна фінансова установа, якаотримує, зберігає і видає гроші та інші цінні папери. Власникбанку — людина, яка володіє значною кількістю банківських акцій;керівник банку — це банкір.

— Доповніть речення.

Агроном, фермер, банкір — це…

  1. Розвиток зв’язного мовлення

— Які іменники живуть тільки взимку? (Бурулька, сніг, мороз,іній, сніжинка, сніговик, санчата)

— Складіть з цими словами усну розповідь.

— Доберіть до неї заголовок.

  1. Підсумок уроку

— На які питання відповідають іменники, що є назвами істот?

— На які питання відповідають іменники, що є назвами неістот?

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *