1 630 перегляд(ів)

Закон інерції. Перший закон Ньютона

Мета: Розкрити зміст першого закону Ньютона, ввести поняття

інерціальної системи відліку; розвивати логічне мислення учнів;

уміння аналізувати та пояснювати фізичні явища; розвивати

інтерес до вивчення фізики.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання та наочність: жолоб, металева кулька, пісок, гладенька

дошка, портрет Ньютона.

Демонстрації: досліди, що ілюструють явища інерції та взаємодії тіл.

 

Хід уроку

 

  1. Аналіз результатів тематичного оцінювання з теми “Кінематика”.
  2. Актуалізація опорних знань учнів.

Інтерактивна вправа. Вставити пропущені голосні буква та склади у

словах та дати визначення цих понять: ін..ція, р.х, рівно….ий,

прямо…ий, крив….ий, рівнопри…ий, сис..ма від..ку.

  • Мотивація навчальної діяльності:

Проблемні ситуації.

  1. Чому випущене з рук тіло падає на землю рівномірно і

рівноприскорено?

  1. Чому відходячи від станції автобус рухається рівноприскорено, а

гальмуючи рівносповільнено?

  1. Чому штучний супутник рухається по коловій орбіті практично

рівномірно?

Наше завдання:

З’ясувати, що є причиною зміни швидкості тіла, тобто що є причиною виникнення прискорення і чим визначається його модуль і напрямок. Це надасть можливість встановити закономірні зв’язки між кінематичними характеристиками руху і причинами, що зумовлюють саме цей вид руху.

  1. Вивчення нового матеріалу.

План вивчення нової теми:

  1. Демонстрація дослідів по даній темі.
  2. Що вивчає динаміка?
  3. Як було відкрити перший закон механіки?
  4. Явище інерції та закон інерції.
  5. Інерціальні та інерціальні системи відліку.
  6. Перший закон Ньютона.
  7. Закріплення матеріалу. Розв’язування задач (метод “Акваріум”).

Група 1

  1. Чому бомба, скинута з літака, який летить горизонтально, не падає вертикально вниз?
  2. Поїзд різко загальмував. Куди покотилось яблуко, що лежало на столику в купе? Чи можете ви визначити дія якого тіла зумовила його рух відносно поїзда?

Група 2

  1. Як можна пояснити опускання стовпчика ртуті при струшуванні медичного термометра?
  2. Чому можна скочити далі з розгону, ніж без розгону?

Група 3

  1. Каскадер, вистрибнувши на ходу з поїзда, за швидкістю 20 м/с не зможе наздогнати поїзд. Чи не ризикує відстати від космічної станції космонавт, що вийшов у відкритий космос за швидкості близько 8 км/с? Поясніть свою відповідь.
  2. Дія яких тіл на м’яч компенсується, коли м’яч лежить на підлозі? Плаває в озері?

Група 4

  1. Чому пасажирів “штовхає вперед” у момент різкого гальмування транспорту?
  2. Під час повороту трамвая пасажира, який сидить обличчям вперед по ходу руху, притисло правим плечем до стінки вагону. У який бік повернув трамвай?
  3. Підсумки уроку.

Складання опорного конспекту:

  • системи відліку;
  • інертність;
  • інерція;
  • закон інерції.
  • Домашнє завдання:
  1. Опрацювати відповідний параграф підручника.
  2. Навести приклади інерціальних та неінерціальних систем відліку.
  3. Розв’язати задачі:

А) Чому не можна перебігати   вулицю перед транспортом, що близько рухається. У чому причина того, що водій не може відразу зупинити автомашину?

Б) Парашутист  спускається, рухаючись рівномірно і прямолінійно. Дія яких сил компенсується? Зробіть креслення.

  1. Додаткове завдання: підготуйте повідомлення І. Ньютона та Г. Галілея (цікаві факти біографії, коло наукових інтересів).
Icon of Fiz10 Urok 19 Fiz10 Urok 19 (18.9 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *