1 659 перегляд(ів)

Зародження і розвиток фізики як науки. Роль фізичного знання в житті людини і суспільному розвитку. Методи наукового пізнання. Теорія та експеримент. Вимірювання. Похибка вимірювання.

Мета: Ознайомити учнів із методами наукового пізнання; розкрити роль фізичного знання в житті людини і суспільному розвитку; навчити знаходити похибки вимірювання; викликати в учнів інтерес та бажання вивчати фізику;  виховувати віру в свої сили.

Методи і прийоми навчання: евристична бесіда, робота з підручником, робота в групах, прийом “Ланцюжок”.

Обладнання: кулька, нитка, штатив, секундомір, інструкції по техніці безпеки.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

 

Хід уроку.

І. Організаційна частина.

Вступний інструктаж з охорони життєдіяльності учнів.

Правила техніки безпеки в кабінеті фізики.

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Вивчення нового матеріалу: Евристична бесіда

Не так давно  люди навіть не могли мріяти  про ті блага, що мають сьогодні. Сучасні науковці  цілком слушно вважають, що головне багатство країни – це знання, якими володіє її населення. Згадайте, як накопичувались фізичні знання на деяких етапах розвитку людства.

Розповідь учнів про відомих вчених про яких вони  вивчали у попередніх класах.

Які ж існують методи фізичних досліджень? Перед тим як відповісти на поставлене запитання встановимо що таке  фізичне дослідження?

Відповіді учнів.

Фізичне дослідження – це цілеспрямоване вивчення явищ засобами фізики.

Які етапи фізичного дослідження ви знаєте?

Відповіді учнів.

Спостереження та експеримент.

Що собою являє спостереження?

Спостереження – це сприйняття природи з метою одержання первинних даних для подальшого аналізу.

Після спостереження необхідно фізичне явище підтвердити або спростувати його. Для цього використовують експеримент.

Які існують методи фізичних досліджень?

Експериментальні та теоретичні методи фізичних досліджень.

Згадайте основні фізичні величини вивченні у попередніх класах у Міжнародній системі одиниць.

Час, довжина, маса.

Дайте їх означення.

Час –

Довжина –

Маса –

Назвіть одиниці вимірювання даних величин в системі СІ.

Секунда, метр, кілограм.

Фізика – наука експериментальна. Це означає, що фізичні закони встановлюють і перевіряють шляхом накопичення та порівняння експериментальних даних. Візьміть лінійки та виміряйте довжину і ширину парти за якою ви навчаєтесь. Порівняємо одержані результати. Що можемо про них сказати? Згадаймо як на лабораторних роботах ми вимірюємо величини і що означає похибка вимірювання. Від чого залежить похибка вимірювань?

Робота із підручником (опрацюйте матеріал на сторінках 11 – 15.

Дайте відповіді на запитання:

За якою формулою визначають абсолютну похибку?

За якою формулою визначають відносну похибку? Як її ще називають?

Як правильно записати результат вимірювання?

 

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу. Робота в групах.

Експериментальна задача. Виготовлення маятника та визначення періоду коливань.

1. Виготовлення маятника: один кінець нитки прикріпіть до кульки, а другий кінець – до кільця штатива.

2. Відхиліть маятник від положення рівноваги на 5 – 10  см і відпустіть.

3. Виміряйте проміжок часу, за який маятник здійснить 20 коливань. Дослід повторіть 5 раз.

4. Обчисліть період коливань для кожного разу за формулою . Знайдіть середнє значення періоду та обчисліть абсолютну та відносну похибки?

 

V. Підсумок уроку.

 

Прийом “Ланцюжок”.

Один учень говорить початок речення, інший його продовжує і т.д. До цієї вправи повинні бути залученні усі учні класу. Виконання має носити швидкий темп.

 

VI. Домашнє завдання.

Основне.Вивчити § 1 – 3.

                А: №1(1)

                В:  №1(3)

Icon of Fiz10 Urok 1 Fiz10 Urok 1 (13.1 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *