544 перегляд(ів)

Зведення дробів до НСЗ. Порівняння дробів

Мета: доповнити знання учнів правилом порівняння дробів з різни­ми знаменниками; систематизувати вивчений з приводу порівняння дробів матеріал, завершити формування вмінь знаходити НСЗ і зводити дроби до найменшого спільного знаменника.

Тип уроку: засвоєння та систематизація знань.

Хід уроку

 

I. Перевірка домашнього завдання і актуалізація опорних знань

@ Ця тема є основою теми «Додавання і віднімання дробів», тому треба ретельно перевірити виконання домашнього завдання уч­нями, щоб своєчасно виправити можливі помилки.

Роботу можна виконати в ігровій формі «Знайди помилку».

Учитель заздалегідь записує на відкидній дошці розв’язання до­машніх вправ, «припустившись» кількох найтиповіших помилок (не­правильно знайдено спільний знаменник, неправильно обчислений до­датковий множник; не виконано множення чисельника на додатковий множник тощо).

Завдання учнів при цьому — звірити свої розв’язання з тим, що вони бачать на дошці, та знайти помилки й пояснити їх причину.

Після такої роботи можна ще раз повторити основні поняття, тер­міни та алгоритми, що їх було вивчено на попередньому уроці й перейти до наступного етапу уроку.

 

II. Завершення формування нових знань, систематизація раніше набутих знань

Завдання 1. Порівняйте дріб  з дробом: а) ; б) ; в) ; г) .

Якими правилами ви скористалися, щоб виконати це завдання?

Завдання 2. Порівняйте дріб  з дробом: а) ; б) ; в) .

Чи зможете ви виконати це завдання, скориставшись яким-небудь з правил, використаних у завданні 1?

@ Після обговорення проблеми деякі учні можуть рамі запропонува­ти такий шлях виконання або звести дроби до спільного знамен­ника або (можуть бути й такі) до спільного чисельника. Вчителю слід наголосити на тому, що зведення дробів до спільного знамен­ника є традиційним способом порівняння дробів з різними зна­менниками, і обов’язково наголосити на тому, що це правило не відміняє, а доповнює вивчене раніше.

Результатом усіх міркувань може стати конспект 10.

Конспект 10

Порівняння звичайних дробів

а) з однаковими знаменниками: , якщо а > с;

б) з однаковими чисельниками: , якщо b < с;

в) правильного з неправильним: п < н;

г) з різними знаменниками: щоб порівняти  і  (якщо п. в) б) не діють), зведіть до НСЗ і див. п. а).

Приклад: а) , бо 3 > 2;                     б) , бо 7 < 8;

в) , , бо  — правильний дріб, а  і  — неправильні дроби

г)   НСК(7; 14) = 14 = НСЗ; 14 : 7 = 2, 14 : 14 = 1, , 6 > 2

 

* Якщо є учні, що цікавляться математикою, можна ознайомитись з іншими способами порівняння звичайних дробів (наприклад, 1) за до­повненням дробів до 1:  і  мають доповнення до 1:  і  відповідно, отже,  (див. приклад б), тому   – згідно із властивістю віднімання;

2) порівняння з половиною: , бо ,  іт. ін.)

 

III. Формування вмінь

@ На уроці, в основному, продовжується робота з формування вмінь знаходити НСЗ для кількох звичайних дробів і зводити дані дроби до НСЗ за алгоритмом. Тому доцільним буде розв’язати такі вправи:

  1. 1.     Зведіть до найменшого спільного знаменника дроби:

а) ,  і ; б) ,  і ; в) , ,  і .

  1. 2.     Порівняйте дроби: а)  і ; б)  і ; в)  і ; г)  і .
  2. 3.     Розмістіть у порядку зростання дроби: ; ; ; ; ; .
  3. 4.     Розмістіть дроби в порядку спадання: ; ; ; ; ; .

Додатково можна запропонувати учням такі завдання:

  1. 1.     Дано три цифри: 2; 5; 7. З них можна скласти правильні дроби, наприклад:  і т. д. Складіть з цих цифр найбільший та найменший правильний дріб.
  2. 2.     Скоротіть: а) ; б) ; в) ; г) ; д) .
  3. 3.     Виконайте дії і скоротіть результат:
    а) ; б) ; в) ; г) .

 

IV. Підсумки уроку

Оберіть найзручніший спосіб порівняти числа:

 і ;  і ;  і ;  і ;  і .

 

V. Домашнє завдання

  1. 1.     Порівняйте дроби: а)  і ; б)  і ; в)  і ; г)  і .
  2. 2.     Зведіть до найменшого спільного знаменника дроби:
    а) ,  і ; б) ,  і ; в) , ,  і .
  3. 3.     Розмістіть дроби в порядку зростання: ; ; ; ; ; .
  4. 4.     Виконайте дії: а) ; б) .

 Icon of Urok 15 Urok 15 (37.7 KiB)

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *