813 перегляд(ів)

Зв’язок прикметників з іменниками у реченні.Доповнення тексту прикметниками

Мета: поглиблювати знання учнів про прикметник як частину мови, йогозначення у мовленні, зв’язок з іменником; формувати вміння вживатиприкметники в усному і писемному мовленні; розвивати чуття мови,культуру мовлення; виховувати любов до рідного слова.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Ось і знову дзвінок лунає,

Мелодійно і срібно звучить.

Він до класу учнів скликає,

Щоб успішно нового навчить.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Каліграфічна хвилинка

Мм еммурумам

Рум’яна маківка бджола

Мак розправив капелюха

І бджолину пісню слуха.

М. Пономаренко

— Назвіть іменники, вжиті в рядках вірша.

— Доберіть прикметники до іменників мак і пісня.

— Назвіть префікс у слові розправив. Поясніть його правопис.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомленнятеми й мети уроку

Гра «Добери прикметник»

Учитель на дошці записує три іменники. Учні списують їх тадобирають прикметники. Перемагає той, хто добере більше прикметників. Кожен прикметник можна вживати лише один раз.

Сніг… (холодний, блискучий, білий, колючий, сріблястий, …)

Весна… (ясна, гомінка, тепла, сонячна, квітуча, …)

Мама… (ніжна, рідна, лагідна, добра, терпляча, …)

— Поставте питання до дібраних вами слів.

— Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати прикметник.

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
  2. Робота над текстом

— Прочитайте текст. Випишіть іменники і зв’язані з нимиприкметники.

Виглянуло лагідне сонечко. Чарівний ліс, широкий луг, безмежні поля і тиха річечка освітились його лагідним промінням.

Пояснення вчителя

— Прикметники в реченні зв’язані з іменниками, бо вказуютьна ознаки предметів. Питання треба ставити від іменника до прикметника. Наприклад: хліб (який?) рум’яний, квітка (яка?) пахуча,небо (яке?) блакитне, книги (які?) цікаві.

Зв’язаний з іменником

Він буває в реченні,

І питання ставимо

Від іменника вправно ми.

  1. Гра «Відгадайте слово за його ознакою»
  • Пухнаста, руда, хитра. (Лисиця)
  • Холодна, люта, сніжна. (Зима)
  • Погожий, теплий, сонячний. (День)
  • Свіже, прозоре, прохолодне. (Повітря)
  1. Робота в парах

— Попрацюйте разом. Доберіть заголовок до тексту. Визначтеосновну думку твору.

Знайдіть прикметники, підкресліть їх. З якими іменникамивони зв’язані?

Весняне сонце розбудило від сну мурашок. Ожив мурашник. Маленькі комахи вибралися із зимових квартир. Вони почали ремонтувати своє житло. Мурашки носили маленькі гілочки, суху хвою.Руді мурашки винищують лісових шкідників. Вони допомагаютьнам зберегти ліси. Не можна руйнувати їх житло і розкопуватимурашині кучі.

Фізкультхвилинка

Вже і сонечко пригріло,

Вже посунулись сніги.

Де було геть зовсім біло,

Проталин стеляться круги.

Як же вітер, діти, дише?

Як дерева він колише?

Як вгинаються берізки?

Як же чешуть свої кіски?

Як же птахи прилітають?

Як радіють вони й співають?

А тепер присіли й встали.

Втому нашу геть прогнали.

  1. Узагальнення й систематизація знань
  2. Вибірковий диктант

Учитель читає текст. Учні записують сполучення іменниказ прикметником.

БЕРЕЗЕНЬ

Березень називають веселим святом світла. Березневе повітряпахне ранньою весною. Чутливе вухо ловить перші ознаки весни.Пробуджується о цій порі сонний ліс. Ось над головою почувсядзвінкий спів. Промайнула за стовбурами руда сойка. Ось стрибнулазі старого сучка легка білка. Старе дерево довбає строкатий дятел.

Взаємоперевірка в парах з опорою на зразок, записаний надошці.

Святом (яким?) веселим;

Повітря (яке?) березневе;

Весною (якою?) ранньою;

Вухо (яке?) чутливе;

Ліс (який?) сонний;

Спів (який?) дзвінкий;

Сойка (яка?) руда;

З сучка (якого?) старого;

Білка (яка?) легка;

Дерево (яке?) старе;

Дятел (який?) строкатий.

  1. Гра «Як правильно?»

Полохливий, як лев.

Сильний, як заєць.

Хитрий, як ведмідь.

Злий, як лисиця.

Вайлуватий, як рись.

— Чи правильно складені порівняння? Виправте й запишіть.

VІ. Підсумок уроку

— Чого навчалися сьогодні на уроці?

— Що цікавого дізналися?

Була б бідніша наша мова

Без прикметників чудових.

Про красу, багатогранність

Без них ти не розкажеш.

— Яка роль прикметників у нашому мовленні?

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *